Ігри в дорозі (подорожуючи, граємо)

Раз слівце, два слівце ...

Найпростіші в дорозі - словесні ігри. У них можна грати і чекаючи черги до лікаря, і подорожуючи за сотні кілометрів. Гарні вони тим, що не вимагають ніякого спеціального обладнання та будуть цікаві і для дітей, і для дорослих, а в деякі можна грати навіть з двох-трирічними малюками. Напевно, ви і самі грали в них у дитинстві. Давайте згадувати. Насамперед, "міста". Мало хто з крихіток знає назви міст в потрібних кількостях, але цю гру можна злегка змінити, залишивши незмінними лише правила: кожне наступне слово починається з останньої букви попереднього. А категорії можуть бути самими різними: звірі або птахи, рослини або риби, імена або, скажімо, "все, що нас оточує". Для найменших можна не обмежуватися ніякими рамками, а називати абсолютно будь-які слова. А для діточок, які вміють читати, під час подорожі в автомобілі запропонуйте називати населені пункти, використовуючи карту.

Наступна гра з дитинства "Я знаю п'ять імен ..." У неї зовсім не обов'язково грати, б'ючи м'ячиком про землю. Можна називати слова на кожен крок, а якщо ви сидите - на кожен оплеск в долоні. "Я знаю п'ять музичних інструментів: скрипка (хлоп!), гітара (хлоп) ..." Ця гра допоможе відчутно поповнити словниковий запас малюка, адже можна вибирати найрізніші групи предметів від моделей машин до динозаврів.

А ця гра навчить малюка узагальнювати. Запропонуйте йому назвати одним словом пилку, молоток і викрутку або, скажімо, шапку, кепку і кашкет. Навіть трилітки добре справляються з цією грою, тільки для них підбирайте слова простіше. А старшим дітлахам запропонуйте перед тим, як вони скажуть узагальнююче слово, продовжити ваш список ще двома-трьома словами. Ви говорите: "Береза, клен, липа ...", малюк продовжує: "сосна, каштан, дуб - дерева".

Можна пограти в антоніми: ви говорите слово, а малюк називає протилежне за змістом (день - ніч, гаряче - холодно ...). Можна разом поміркувати, чим відрізняється тигр від кішки, крісло від стільця, а море від океану або придумати, що спільного у слона і гори або у пилососа і автомобіля. Можна пограти в аналогії. Ви говорите: "Стакан - скло, книга - ..." Малюк повинен зрозуміти закономірність і підібрати відповідне слово. У даному випадку - папір. Ось ще приклади аналогій: білочка - горішки, зайка - морквина; льотчик - літак, моряк - корабель і ін.

А словесна гра "Караван" потренується пам'ять. Мама називає будь яку тварину, наприклад, верблюда. Малюк повторює "верблюд" і додає свою тварину, наприклад "кінь". Мама каже "верблюд, кінь" і чіпляє до "каравану" ще тварину. Так по черзі і збираємо ланцюжок до тих пір, поки хто-небудь не зіб'ється. Не забувайте іноді піддаватися малюкові. Дітлахам дуже подобається вигравати у дорослих.

А за вікном ...

Так, за вікном дійсно маса всього цікавого! Ще б, стільки нових місць, людей, пейзажів! І розглядання всього цієї пишноти вже саме по собі цікаво для малюка, але досить швидко набридне, якщо мама буде мовчки сидіти поруч

Отже, у що пограємо далі? А давайте позмагаємося, хто більше нарахує пташиних гнізд або машин певного кольору. Потім позначимо який небудь предмет, який може зустрітися нам по дорозі (річка, міст, церква, певний дорожній знак, білий Мерседес, трактор, корова чи курка, велосипедист і т.д.), і будемо терпляче чекати його появи. Хто перший помітив - той і переміг. Переможцю - приз! А тепер будемо називати всі зустрічні предмети задуманого кольору, скажімо, червоного: червоний дах будинку, дівчинка в червоній спідниці, червоні квіти ...

Будь-які пересування та подорожі можна використовувати для вивчення географії. Рівнини і пагорби, поля і ліси, річки та озера - чого тільки не побачиш за вікном. І все це заслуговує на увагу. А ще в дорогу можна купити компас спеціально для малюка і навчитися по ньому визначати частини світу. Нехай дитина стежить, куди ви в даний момент їдете: на північ або на південь. І нехай сама переконається, що сонечко встає на сході, а йде спати на заході. Маленький штурман буде гордий своєю важливою місією, якщо ви дасте йому власну карту і доручіть "стежити за дорогою" і відзначати ті населені пункти, які проїжджаєте. А для розвитку творчого мислення і почуття гумору, можна разом придумувати смішні імена для зустрічних міст і сіл або переробляти назви, прочитані на табличках-покажчиках. А ще поміркувати разом, чому той чи інший населений пункт має саме таку назву. Часто вони бувають дуже характерними: Виноградне, Просторе, Нове, Замостя, Калинівка та ін. Це чудова вправа з розвитку мовлення.

Ну, якщо вже вчити в дорозі географію і рідну мову, то чому б не зайнятися і англійської? Адже можна називати по-англійськи зустрічні предмети. Побачили річку - кричимо "river", їдемо по мосту - згадуємо слово "bridge", зустрілася собака - скоріше назвемо її "dog".

Автомобільна подорож - прекрасний привід познайомитися з дорожніми знаками і правилами руху. Але не поспішайте відразу пояснювати малюкові, для чого потрібен той чи інший знак. Багато хто з них настільки красномовні, що дитина і сам здогадається, для чого на табличці намалювали вилку і ніж або ліжко з червоним хрестом. Запропонуйте малюкові придумати свої дорожні знаки і знайти на дорозі місця, де їх можна поставити.

А ще в дорозі добре говорити про професії. Адже за вікнами миготять сотні людей, зайнятих своїми повсякденними справами. Проїхали повз сільської лікарні чи магазину - поговорили про лікарів і продавців, помітили пост ДАІ або пожежну станцію - згадали міліціонерів та пожежних, промайнули за вікном поля або ферма - обговорили, хто такі агрономи, трактористи, комбайнери, доярки, ветеринари ...

Танцюємо і співаємо

Так-так, не дивуйтеся! У салоні автомобіля цілком можна танцювати ... сидячи. Увімкніть веселу музику або дитячі пісеньки і посувайтеся ритмічно разом з малюком. Станцюйте "танець маленьких каченят" - там основні рухи робляться руками, поплескати в долоні, відбиваючи ритм музики, потупайте ногами. Така зарядка буде вельми до речі після довгого сидіння, а музика добре піднімає настрій. Можна пограти в "корову": малюк загадує будь яку тварину і показує його мамі одними жестами, без слів, а мама відгадує.

Співати пісні - саме, що ні на є дорожнє заняття. Скільки їх було переспівано в роки далекого дитинства - не злічити! І час пролітає швидше. Можна просто поставити касету або диск з дитячими пісеньками і підспівувати. Можна загадати якесь слово, бажано з того, що попалося вам на шляху, і згадати пісеньки, де це слово зустрічається. Заодно і заспівати їх. А от було б здорово, якби мама згадала улюблені пісні свого дитинства. Малюкові буде дуже цікаво дізнатися, що співала мама, коли була такою ж, як він зараз. А може бути і тато підспіває? Співаючий тато - це буде крутіше будь-якої розваги! Ну, а коли співати набридне, пограйте в мовчанку. У вас буде кілька хвилин тиші і спокою, а малюк зможе трохи заспокоїтися. Отже:

Чок, чок,
Зуби на гачок,
А мова на поличку,
Мовчок!

Всі замовкли, а хто першим відкриє рот – тому «щелчок» . Звичайно, чисто символічний …

Дорожня торбинка

Ця чудова річ допоможе надовго захопити малюка і зробить цікавою будь-яку дорогу. Про що ж піде мова? Про звичайний тканинному мішечок. Мішечок то звичайний, а от лежати в ньому можуть найдивовижніші речі. І дістаються вони звідти мамою ніби за помахом чарівної палички. Отже, номер перший - рулончик звичайної харчової фольги. З такої фольги можна ... ліпити. Це заняття люблять практично всі дітлахи, але от звичайний пластилін в дорогу не візьмеш. А фольга - зовсім інша справа. І забавні скульптурки з неї виходять, і "навколишнє середовище" вона не забруднює. "Ліпити" можна все, що завгодно, наприклад, тих тварин, які трапляються по дорозі. А ще можна робити намисто, браслети, каблучки.

Наступний номер нашої програми - різні шнурки, мотузочки, вовняні ниточки. З них можна плести кіски, робити бубонці, вчитися в'язати різні вузли. А ще в мішечку можуть лежати дрібні іграшки з кіндер-сюрпризів. Їх можна діставати звідти з закритими очима і визначати на дотик. А можна скласти казку. Ви дістаєте з мішечка одну іграшку, наприклад, бегемотика, і придумуєте перше речення: "Жив-був в Африці маленький бегемотик". Малюк витягує, скажімо, машинку і продовжує казку: "Вирішив він поїхати покататися на машині" і т.д. Ця весела гра добре розвиває мову і творче мислення. До речі, для неї не обов'язково потрібні конкретні предмети. Можна вставляти в історію все те, що миготить за вікном або оточує вас під час прогулянки.

Жили-були пальчики

Десять маминих пальчиків і десять пальчиків малюка - це справжній скарб! З ними можна грати в безліч цікавих і корисних ігор. Найпростіше - пальчикова гімнастика. А якщо ви покладете в уже відомий нам чарівний мішечок кілька фломастерів, то зможете влаштувати пальчиковий театр. Для цього досить намалювати на пальцях мордочки тварин з носиками, оченятами і вусиками або обличчя людей. Так можна розіграти в ролях цілу казку. А можна зробити ляльок для дорожньої вистави з підручних матеріалів, які потрібно приготувати заздалегідь і скласти все в той же мішечок. Це можуть бути пластикові стаканчики і пляшки від йогуртів, соломинки, шматочки тканини, серветки та інші "відходи". Що б зі всієї цієї пишноти вийшли незвичайні ляльки, потрібно лише включити фантазію.

Напевно ви добре пам'ятаєте гру з дитинства з ударами по долонях. Дивно просто, але настільки затягує, що неможливо відірватися. Пограйте в неї з малюком. Це потренується увагу і швидкість реакції. Є кілька різновидів гри: можна плескати долонями по долоньках, а можна хапати рукою пальчики. Простягніть руку долонею вниз, а малюк нехай тримає пальці під вашою долонею. Що б було веселіше, допоможе така примовка:

На горі стояли зайці
І кричали: "Ховайте пальці!"
Хвать!

Малюк намагається прибрати ручку, а ви - схопити його за пальці. Якщо вийшло - змінюємося ролями.

Все це - крапля в морі цікавих ігор та занять, в які можна грати по дорозі. А скільки ще їх можна придумати! І нехай дорога для вас і малюка буде веселою і цікавою, без томливої ​​нудьги і одноманітності!

Кiлькiсть переглядiв: 709

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.